Prag'da düğün Prag'da düğün

İstanbul’u gördüğü an çok beğendiğini belirten Cheryl Flake yıllar sonra ABD Başkanı Joe Biden’dan, eşine Türkiye ile ilgili bir teklif gelince bunu hemen kabul ettiklerini söylüyor. Türkiye ve ABD ilişkilerini değerlendirerek, Türkiye hakkındaki düşüncelerini de aktaran Cheryl Flake sözlerine şöyle başladı: “Öncelikle Türk halkının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılını kutlayarak başlamak istiyorum. Yüz yıldır ABD ile Türkiye’nin çok iyi bir ilişkisi bulunuyor ve gelişmeye de devam ediyor. Birçok farklı konuda bağımız var. Güvenlik bağlarımız var; Türkiye’nin yetmiş bir yıldır NATO’da olması mükemmel bir lütuf ve bunun devam etmesini, daha da güçlenmesini umuyoruz. Aynı zamanda ticari bağlarımız da her yıl daha da iyileşiyor. Bence en önemlisi de kişilerarası ilişkiler, insanların temas kurması ve Amerikalılarla Türklerin bir arada olması. Aramızda doğal bir bağ var. Büyükelçiliğimizdeki Türkleri tanıdığıma çok memnunum.”

Türklerin özellikle Atatürk’e duydukları tutkuyu, saygıyı çok sevdiğini söyleyen Cheryl Flake  “Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni bugün bulunduğu noktaya getiren muhteşem bir lider. Onun resminin, heykelinin ve bayrağın her yerde bulunması hoşuma gidiyor. Bayrak, ülkenin her yerinde dalgalanıyor. Vatanseverlik gerçekten çok etkileyici” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de yapmaktan en çok keyif aldığı şeyleri de anlatan Falake “Ülkeyi gezmeyi çok sevdiğimizi söyleyebilirim. İnsanlara eşimin sadece Ankara büyükelçisi olmadığını, aynı zamanda Türkiye’nin de büyükelçisi olduğunu söylüyorum. Dışarıda bizi bekleyen çok güzel bir ülke var. Örnek vermek gerekirse; Kapadokya’nın büyüsünü çok sevdik. Dünyada böyle bir yer yok. İnanılmaz! Bunu her zaman arkadaşlarıma söylerim. Ayrıca Efes’in iyi korunmuş tarihi muhteşem ve özellikle geçen yaz sekiz bin kilometrelik kıyı şeridinin bir kısmını keşfedebilmemiz büyüleyici ve fantastikti.” diyerek sözlerini noktaladı.

Editör: Cenker Tezel