Serra Türker Bayır’ın kurucusu olduğu Misela’nın 15 yıllık serüvenine bir övgü niteliği taşıyan ve yönetmen Alphan Eşeli’nin vizyonuyla zanaatkarlığı yaratıcılıkla buluşturan “Crafting Realms” sergisi, dün gece özel bir davet ile ziyarete açıldı. 

 Misela’nın 15 yıllık yolculuğunu kutlayan, 24-25 Kasım tarihlerinde Galata Rum Okulu’nda ziyarete açık olacak olan “Crafting Realms” Sergisi açılışına sanat ve moda dünyasından önemli isimler katıldı.

Misela Kurucusu Serra Türker Bayır ve Demet Müftüoğlu-Alphan Eşeli ev sahipliğinde gerçekleşen davete Zerrin Tekindor, Hazar Ergüçlü, Yasemin Öğün, Emirhan – Serra Paralı, Begüm Kıroğlu, Emir Bahadır, Dilek-Ali Nuri Türker, Serra-Stefano Kaslowski, Yasemin Taciroğlu, Okşan-Cem Mirap, Fatoş Yalın, Sura-Menderes Utku, Kezban Arca Batıbeki, Ece-Ayşe Ege, Ece Şirin-Cemil Dinçmen, Sinan- Ayda Güreli ve daha pek çok isim katıldı. 

Hazar Ergüçlü

Serra Türker Bayır davette yaptığı konuşmada ‘Bir Afrikalı atasözü vardır bir çocuğu bir köy büyütür derler. Benim ilk çocuğum Misela, köyüm de sizlersiniz. Hepiniz Misela’ya bir şekilde yardım ettiniz; kamera önünde oldunuz, kamera arkasında oldunuz, bana ilham sağladığınız için aslında hepiniz Misela’nın birer parçasısınız. Misela’yı giderek büyüttük ve çok güzel bir aile olduk ve geçen 15 yılı çok güzel bir serüvenle taçlandırdık’ dedi.

Sergiye tasarımlarıyla hayat veren Alphan Eşeli ise ‘Bu proje insan yaratıcı zekası ve yapay zekanın bir araya geldiğinde nasıl bir evren yaratabileceğinin göstergesi. Bu açıdan bu proje aslında bizi nasıl bir geleceğin beklediğine dair de bir projeksiyon. 15 senelik yolculukta ve bu sergide emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür etmek istiyorum’ diyerek yapay zekanın sanat alanında yeni kapıları araladığına dikkat çekti. 

Sanat ve moda arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlayarak gelenek ve yeniliği bir araya getiren, konsepti ve tasarımı ‘74STUDIO tarafından gerçekleştirilen sergi, Misela'nın ustalıkla işlenmiş tasarımlarını yapay zekanın sınırsız imkanlarıyla birleştirirken, izleyiciyi geçmişle geleceğin arasında büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor.

Dİlek, Ali Nuri Türker

Ödüllü yönetmen Alphan Eşeli’nin yapay zeka kullanımıyla şekillendirdiği 15 eser, Misela'nın ikonik tasarımlarından hareketle gelenek ve yenilik arasında bir ilişki kurarak yaratıcı ifadenin sınırlarını zorlamayı amaçlıyor. "Crafting Realms" sergisindeki her eser, 15 Misela tasarımından ilham alarak, 15 kadının ve 15 şehrin ruhunu kurgusal bir gerçeklik içinde ele alıyor. 

"Crafting Realms" 24 – 25 Kasım 2023 tarihlerinde Galata Rum Okulu’nda ziyarete açık olacak.

Stil daveti Stil daveti

Sergi Künyesi:

Sanatçı: Alphan Eşeli

Sergi Tasarımı ve Kreatif Yönetim: ‘74STUDIO

Aydınlatma Partneri: TEPTA Aydınlatma

Editör: Cenker Tezel