MİLAS'IN COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERİ

Yıllardır doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kültürel çeşitliliği ile adından söz ettiren Milas, şimdi de ürünlerine kazandırdığı coğrafi işaretlerle dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Milas Zeytin Festivali’nde konuşan Şef Özlem Mekik; “Bir şef olarak, Destinasyonların belirli bir yörede üretilen gastronomik ürünlerin doğallığının ve kalitesinin sürdürülebilirliğini koruma altına almak için coğrafi işaret sistemini kullanmaları oldukça önemli. Biz şeflerin mutfaklarında kullandığı coğrafi işaretli ürünlerin kalitesini garanti etmeleri, ait oldukları yöreye ekonomik katkı sağlamaları, üretici ve tüketicileri korumaları açısından önemlidir. Milas bu anlamda restoranlarımızın menülerine girecek kadar kıymetli lezzetlere coğrafi işaret alarak, bambaşka bir noktaya getirmiştir” dedi.

Milas'ta 90 zeytinyağı markası bulunduran 75 adet fabrika ile 16 adet zeytinyağı markası, Avrupa Birliği standartlarında yağ üretiyor.  Milas Memecik zeytinyağı özelinde Avrupa Birliği'nden coğrafi işareti alan ilk ve tek kuruluş olan  Milas Ticaret ve Sanayi Odası, son olarak Milas yağlı zeytinin coğrafi işaretini bekliyor. 

Sadece Türkiye içinde Türk Patent ve Marka Kurumundan (TPMK) ürünlerine coğrafi işaretler almakla yetinmeyen MİTSO, AB'den de coğrafi işaretler almak için girişimlerini sürdürüyor.

Editör: Cenker Tezel