Güncel sergilerin yanı sıra Kütüphane ve Kitabevi’nin de 11:00-24:00 saatleri arasında ziyaretçilerin erişimine açık olacağı 24 Aralık’ta, Arter’in Öğrenme Programı kapsamında ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek. 

Sanatçı Ahmet Doğu İpek, Başımızda Siyahtan Bir Hâle başlıklı kişisel sergisinin kavramsal çerçevesine ve sergilenen yapıtlara odaklanan bir sergi turu gerçekleştirecek gecede Ayşegül Sönmez’in de Everest Yayınları’ndan çıkan Çağdaş Sanat Var Mı? başlıklı kitabının Arter Kitabevi’nde imza günü düzenlenecek.

“Uzun Cumartesi” süresince etkinliklere ve rehberli turlara katılım ücretsiz olacak

Arter Öğrenme Programı kapsamında gerçekleştirilen Rehberli Turlar, katılımcıların çağdaş sanat yapıtlarını kendi hayat deneyimleriyle ilişkilendirerek yorumlamalarını teşvik eden bir yaklaşım benimsiyor. “Uzun Cumartesi” uygulamasının geçerli olacağı 24 Aralık’ta 19:00 ve 22:00 saatlerinde ücretsiz rehberli turlar düzenlenecek. Katılımın kontenjanla sınırlı olacağı rehberli turlar için kayıt yaptırmak gerekmiyor.

Başımızda Siyahtan Bir Hâle: Sanatçı Eşliğinde Sergi Turu, 24 Aralık 2022 Cumartesi akşamı saat 20:00’de Arter’in -1 katındaki galeride gerçekleşecek. Ahmet Doğu İpek’in gerçekleştireceği etkinlik, sergi turunun ardından katılımcıların sorularını ve kişisel izlenimlerini sanatçıyla paylaşmasına da alan tanıyacak.

Başımızda Siyahtan BirHâle sergisi, Ahmet Doğu İpek’in 2020–2022 yılları arasında farklı mecraları kullanarak ürettiği eserleri bir araya getiriyor. Kum fırtınası, yanardağ patlaması, heyelan ve güneştutulması gibi doğa olaylarından yola çıkan resimler, çizimler, yerleştirmeler ve videoeserler, insan ölçeğini aşan görkemli varoluşlarıyla hem büyüleyici hem de ürkütücü birnitelik üstlenen bu fenomenleri soyut bir dille yorumluyor. Arter Öğrenme Programı’nın Yorumlama Etkinlikleri kapsamında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek BaşımızdaSiyahtan Bir Hâle: Sanatçı Eşliğinde Sergi Turu ’na katılmak için etkinlik tarihinden önce [email protected] adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmak gerekiyor.

Arter’in güncel programlarına ilişkin daha detaylı bilgiye www.arter.org.tr adresinden erişilebilir. Pazartesi hariç her gün açık olan Arter, Salı-Pazar günleri 11:00-19:00, Perşembe günleri ise 11:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Editör: Cenker Tezel